niedziela, 19 czerwca 2011

Znaczenie i charakter liczb

Cennym źródłem wiedzy o tajemnych znaczeniach imion, o charakterze ludzi, którzy je noszą, i o ich związkach ze znakami zodiaku i planetami - są liczby.

Bardzo precyzyjne systemy numerologii stworzono w starożytności dla dwóch języków: hebrajskiego i greckiego. Hebrajska numerologia weszła w skład żydowskiej nauki tajemnej, kabały. Z kolei grecka nauka o związkach między słowem a liczbą - gematria - wywodzi się od dociekań Pitagorasa i jego uczniów, pitagorejczyków, którzy w liczbach widzieli pierwsze zasady, kształtujące i poruszające świat.

Liczbę imienia obliczamy sumując liczby poszczególnych liter składających się na słowo. W języku polskim posługujemy się alfabetem łacińskim, który wywodzi się z tego samego źródła co pismo greckie i hebrajskie. Przy poszukiwaniu liczby słowa najlepsze wyniki daje system, w którym nasze, łacińskie litery mają takie liczby, jak odpowiadające im litery alfabetu hebrajskiego.

Oto liczbowe wartości naszych liter:

1 - A I J Q Y
2 - B K R
3 - C G L S
4 - D M T
5 - E H N
6 - U V W X
7 - O Z
8 - F P
9 - nie ma łacińskich liter o tej wartości.

Litery duże i małe mają tę samą wartość liczbową. Polskie znaki diakrytyczne przy literach pomijamy, czyli ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż mają te same liczby co a, c, e, l, n, o, s, z.

Liczby poszczególnych liter dodajemy, a jeżeli suma ma dwie cyfry lub więcej, cyfry te dodajemy, aż uzyskamy jednocyfrową liczbę od 1 do 9.

Dla przykładu obliczmy liczbę imienia Ferdynand:

F E R D Y N A N D
8+5+2+4+1+5+1+5+4 = 35

Trzeba więc jeszcze dodać cyfry tej, liczby: 3+5=8.

Tak więc liczbą tego imienia jest ÓSEMKA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz