niedziela, 19 czerwca 2011

Wpływ imienia na życie

Problem wpływu imienia na życie i charakter człowieka nurtuje mnie od wielu lat i poczyniłem w tej dziedzinie wiele obserwacji. Starałem się je zebrać w tej książce.

Każdy zapyta: a jak to się dzieje, że w ogóle może istnieć związek pomiędzy imieniem a charakterem człowieka? Przecież nikt nie robi psychologicznych testów na niemowlęciu, zanim mu nada imię, i zresztą jakie testy mogłyby nam wskazać charakter maleństwa, które dopiero leży w pieluszkach?

Imiona mają dwa sposoby, by wpłynąć na człowieka. Po pierwsze, działa coś takiego, jak intuicja rodziców, którzy wybierają imię dla dziecka. Wiele kobiet twierdzi (zwykle są to właśnie kobiety...), że rodząc dziecko czy też przyglądając się nowo narodzonemu maleństwu, miały wyraźne odczucie, jakie imię powinny mu nadać. Zupełnie tak, jak gdyby dziecko owo imię samo ze sobą przyniosło.

Znam też przypadki (i każdy słyszał o podobnych), kiedy rodzice z jakichś powodów usiłowali z tym imieniem walczyć, jakoś je "zakrzyczeć", czy też przekonać samych siebie, że inne imię będzie jednak dla ich dziecka bardziej odpowiednie. Słyszałem wiele opowieści o tym, jak jednak tamto "wrodzone" imię wygrywało, choć z początku wydawało się dziwaczne, rzadkie czy przeciwnie - nazbyt pospolite. Często w takich przypadkach nadawano dziecku dwa imiona - "oficjalnie wymyślone" imię jako pierwsze oraz tamto "wrodzone" jako drugie - i w takich przypadkach zawsze to drugie przyjmowało się jako jedynie odpowiednie, a to pierwsze, "oficjalne", pozostawało jako zawalidroga i źródła wiecznych kłopotów. (Znam przypadki, kiedy w ten sposób Ignacy wygrał z Janem, Piotr z Bronisławem i Klara z Ewą.)

Drugi kanał oddziaływania imienia na człowieka można porównać z działaniem mantry. Imię jest indywidualną mantrą każdego z nas.

Przypomnę, co to takiego mantra. Słowo jest wzięte z sanskrytu, świętego języka Indii, i znaczy "narzędzie umysłu". Hindusi, Tybetańczycy i inne narody Wschodu używają mantr - czyli powtarzanych słów lub krótkich modlitw - do tego, aby nawiązać łączność z bóstwami lub innymi duchowymi istotami. Tak na przykład wyznawcy Kryszny wchodzą w kontakt ze swym bóstwem, powtarzając mantrę "Nazi Kryszna Hari Rama", zaś buddyści pozostają w łączności z umysłem najważniejszego bodhisatwy (czyli opiekuńczego ducha) Awalokiteśwary poprzez mantrę "Om Mani Padme Hung". Mantra wnika do umysłu tego, kto ją powtarza, i powoli przekształca świadomość, przybliżając umysł do oświecenia.

Podobnie imię, które powtarzamy i słyszymy każdego dnia i z którym się utożsamiamy, powoli przekształca nas, upodabniając do "idealnego Henryka" czy też "wzorowej Anny" - zależnie od tego, jakie imię kto nosi. Ale czy w ogóle można mówić o czymś takim, jak idealny czy też typowy charakter związany z pewnym imieniem? Proponuję następujące ćwiczenia. Stań przed lustrem i patrząc w oczy swemu odbiciu wymów wyraźnie, wielokrotnie z przejęciem najpierw imię Eligiusz, a potem Rudolf. Pozwól działać samemu dźwiękowi tych imion. Nie sprawdzaj na razie, co te imiona znaczą i skąd pochodny. Ważne tylko, aby wyobrazić sobie, że jest to Twoje imię i Ciebie oznacza.

Zauważysz, że kiedy mówisz "Eligiusz", czujesz, jakbyś musiał, miał obowiązek dobrze poznać samego siebie - czujesz, że jesteś kimś ważnym i rzadkim, i przy tym godnym ochrony czy też starań lub względów. Wymawiając to imię nie możesz się śpieszyć, ale też czujesz, że nie masz ochoty działać zbyt energicznie. Imię to skłania do namysłu, ale również do ociągania się i zwlekania. Kim mógłbyś zostać, nosząc to imię? Może artystą o poszukiwanej specjalności. Może doradcą, któremu powierza się tajemnice? Ale też każdy zauważy, że to imię jest jakieś mało męskie i człowiek, który je nosi, powinien być chroniony przed trudami życia. Teraz "bierzesz na warsztat" imię Rudolf. Zwróć uwagę, że gdy wymawiasz to imię, policzki wydymają się, usta zwężają i napinają, wzrok (zupełnie podświadomie) wyostrza się i koncentruje na jednym punkcie, czujesz się silny i zaczynasz to imię wymawiać niby rozkaz, który żąda posłuszeństwa. Spójrz w lusterko: widzisz groźnie zmarszczone czoło i ściągnięte brwi! Już jesteś wojownikiem, a może dowódcą...

Teraz dopiero warto zajrzeć do słowników, aby dowiedzieć się, że imię Eligiusz znaczy "wybrany", że we wczesnym średniowieczu nosił je nadworny skarbnik i złotnik na dworze frankijskich władców, Merawingów i to on został świętym o tym imieniu.

Zaś Rudolf znaczy "sławny wilk" i było to imię wymyślone dla rycerskich synów, których od dziecka chowano na dzielnych zabijaków.

Następnie należy policzyć liczby obu tych imion. Numerologia rzadko nas zawodzi. Eligiusz ma liczbę DWA - liczbę tych, którzy dążą do zgody i porozumienia, oraz powołani są do tego, aby być drugimi w kolejności, czyli korzystać z czyjejś opieki. Rudolf natomiast to numerologiczna trójka, a TRZY jest liczbą pewnych siebie i ufnych we własne siły indywidualistów, którzy życie traktują jak wielką przygodę.

To samo doświadczenie możemy zrobić z imieniem Aniela, którego liczba, SIEDEM, oznacza wzniosłość i uduchowienie, ono samo zaś znaczy: "anielska", a następnie powtórzyć miny do lustra z imieniem Kinga (liczba TRZY, znaczenie: "z walecznego rodu").

Takie studia należy przeprowadzić nad każdym z imion. Jeżeli jest ono jednocześnie imieniem świętego, należy sprawdzić, z czym kojarzy się jego postać, a więc czego jest patronem. Często z postaciami świętych łączą się całe legendy i barwne historie ich życia - a każda jest kopalnią wiadomości o samym imieniu. Zdarza się również, że imię jest zrośnięte z historycznym bohaterem, który je nosił. Tak więc od ponad dwóch tysięcy lat wzorem Aleksandra jest młody król Macedonii, który wyruszył na podbój świata, a wzorem Krzysztofa - admirał Krzysztof Kolumb.

W ramach badania tajemnych znaczeń imion trzeba też prześledzić różne przysłowia, powiedzenia i popularne wierszyki na temat danego imienia. Nie bez powodu mówi się Zosia Samosia, a kota nazywa Maćkiem. Z takich okruchów również można wydobyć cenne informacje. Wszystkie takie skojarzenia działają w pewien sposób na ludzi, którzy noszą poszczególne imiona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz